Malířské Plátno a jeho cesta skrze historii

22.09.2023

Začátky

Malířské plátno má své kořeny už ve starověkém Egyptě, kde bylo poprvé použito na vytváření obrazů. První plátno bylo vyrobeno ze lnu a juty, což jsou rostlinná vlákna. Tato vlákna byla tkaná do látky, která byla později pokryta vrstvou malířského nátěru.

Rozvoj ve středověku

V průběhu středověku se malířské plátno stalo stále více rozšířeným. V té době bylo  v Evropě stále oblíbenější malovat na dřevěné desky, ale plátno začalo nahrazovat tuto tradiční techniku. Středověcí malíři začali používat plátno, často pokryté primitivními malířskými nátěry, na které byly aplikovány zlaté nebo stříbrné listy.

Renesance a vzestup

Období renesance bylo pro rozvoj malířského plátna klíčové. Malíři jako Leonardo da Vinci a Michelangelo začali používat plátno více a více pro svá mistrovská díla. Plátno bylo lehčí a snadněji přenositelné než dřevo, což umožnilo umělcům více flexibility při tvorbě.

19. a 20. století

V 19. století začala průmyslová revoluce umožňovat masovou výrobu malířských pláten. Plátno bylo stále více vyráběno z bavlny, což bylo cenově dostupnější a lehčí než materiál ze lnu nebo juty. To napomáhalo umělcům experimentovat s různými technikami a styly.

Současnost

Dnes máme k dispozici různé druhy malířského plátna, včetně tradičního plátna nataženého na rámu, a rolí plátna, které umožňuje vytvářet vlastní formáty a velikosti. Existují také speciální typy pláten, jako například s nátěrem na olejovou nebo akrylovou malbu, díky které můžeme dosáhnout specifických efektů.

Šepsované plátno ze 100% bavlny
Šepsované plátno ze 100% bavlny

Malířské plátno je jedním z nejdůležitějších médií pro umělce po celá staletí. Jeho historie je bohatá a fascinující, plná inovací a vývoje. V tomto článku se podíváme na cestu malířského plátna skrze čas a jeho význam v umění.

100% lněné plátno
100% lněné plátno

Malířské plátno zůstává jedním z nejdůležitějších nástrojů pro výtvarné umění. Jeho vývoj a různé varianty odrážejí bohatou historii umění a pomáhají umělcům na celém světě vyjádřit svou kreativitu a vizi. Bez ohledu na to, zda jste začátečníkem nebo profesionálním umělcem, malířské plátno je stále klíčovým prvkem tvorby krásných uměleckých děl.

Šepsovaná malířská plátna natažená na dřevěných blind rámech
Šepsovaná malířská plátna natažená na dřevěných blind rámech