AKRYLOVÉ BARVY


Akrylové barvy jsou jedním z nejvíce univerzálních a oblíbených médií mezi umělci, a to z dobrého důvodu. Tyto barvy mají bohatou historii a nabízejí širokou škálu výhod a možností pro výtvarníky různých úrovní dovedností. 

Akrylové barvy mají svůj původ v 20. století, ale staly se populárními až v 50. letech. Jejich vývoj umožnil  umělcům pracovat s barvami na bázi akrylátových pryskyřic, což umožnilo rychlé schnutí a vytvoření trvanlivých obrazů. To znamená, že umělci již nebyli omezeni dlouhým čekáním spojeným s olejovými barvami.

Jednou z hlavních výhod je rychlé schnutí. Díky tomu je možné pracovat rychle a provádět vrstvení bez dlouhého čekání. To také znamená, že mohou být dosaženy různé efekty jako šmouhy nebo impasto.

Jejich další výhodou je trvanlivost. Po zaschnutí jsou mimořádně odolné vůči vlhkosti a slunečnímu záření, což zajišťuje, že obrazy malované touto technikou zůstanou krásné a nezměněné po dlouhá léta.

Akrylové barvy jsou k dispozici v široké škále barev, od základních až po speciální odstíny. Jsou ideální pro dosáhnutí různých textur, od jemných až po hrubé.

PLÁTNA A RÁMOVÁNÍ


Plátno je nezbytnou součástí malby, stejně tak i rám.
Malířská plátna se vyrábějí převážně z bavlny, lnu, juty a konopí.
Ale setkáváme se i s kombinací těchto materiálů, neboli mixem, pro který se většinou používají i syntetická vlákna, jako například polyester.
Pokud nejste fanoušek ruční přípravy plátna a jeho natažení na rám, dají se koupit už připravená plátna, natažena na dřevěných blind-rámech a dopředu našepsovaná.

Pro ty, kteří si rádi natáhnou plátno na rám, se dají pořídit plátna v roli (metráži), a mohou být už dopředu opatřeny šepsem.

Pro svou práci používám již našepsovaná, bavlněná plátna s gramáží 330-370/m² v roli. Je pro mne jednodušší pracovat s plátny, které mají vysokou gramáž. Protože během natahování na rám nejsou tolik pružné, ale naopak jsou pevnější a tvrdší, a lépe se tak s nimi pracuje.


Co se týče rámů, používám blind-rámy vyrobené z masivní borovice, ale také i dobře proschlého smrkového truhlářského dřeva. Klasický profil 45 x 20 mm, ale i vysoký profil 30 x 35 mm, který se hodí pro 3D efekt.